fbpx

30 dni bez Social Media, czas start

Lip 3, 2019

Bezmyślne tkwienie w Social Media pochłania nas każdego dnia. Moja praca przez blisko 12 lat bazowała na platformach społecznościowych tj. Facebook, YouTube czy Instagram. Przez ten czas nauczyłem się żyć z nimi i moje przyzwyczajenie do nich stało się bardzo silne. Przeglądając telefon w poszukiwaniu bliżej nieokreślonych treści zacząłem zatracać poczucie czasu, a moje działania z miesiąca na miesiąc stawały się zupełnie bezmyślne. Co jeżeli przestanę śledzić powiadomienia i zebrane lajki przez 30 dni?To zadanie przeraża mnie dość mocno. Jestem przywiązany do moich społeczności i działania w Social Media. Kiedy sprawdziłem ile czasu dziennie spędzam na telefonie, przesuwając kciukiem z dołu do góry przeraziłem się bez końca. Tracę blisko ponad 2h z dnia na gapienie się w ekran telefonu. To dla mnie stanowczo za dużo, w tym czasie mógłbym pobiegać, wyjść z aparatem i porobić zdjęcia albo zacząć budować nowy projekt biznesowy.

Blokada Social Media

Pierwszą rzeczą jaką dzisiaj zrobiłem to usunięcie wszystkich aplikacji z telefonu. Polecał Facebook, Messenger, Twitter, Instagram i YouTube. Kolejny krok, to blokada stron w przeglądarce. W ten sposób, za każdym razem, kiedy odruchowo będę chciał wejść i sprawdzić, co tam w mediach słychać, komputer przypomni mi o moim 30 dniowym wyzwaniu. Wiadomo, że mogę zawsze obejść blokady, tylko po co to robić? Chcę przekonać się jak to jest być poza tym social mediowym światem, a robię to wszystko tylko dla swojego dobra.

Co z biznesem w Social Media?

Ok Bartek, ale co z twoim fotograficznym i filmowym biznesem? 30 dni bez działania? Wszystko padnie. Otóż, nie! Główną przyczyną utraty czasu w social media, to nieustanne sprawdzanie powiadomień i lajków pod postami. Ten odruch jest najgorszym nawykiem, z którym trzeba walczyć. Dlatego, aby zachować systematyczność moich postów i filmów, będę korzystał z zewnętrznych aplikacji do publikowania treści w social mediach, tym samym przez 30 dni nie będę miał zupełnie pojęcia, co się z nimi dzieję w sieci. Jakie mają komentarze, ile osób je polubiło lub też nie spodobały im się te treści. To będzie uczciwe, ponieważ nie chce  powstrzymywać mojej twórczości. chcę tylko zmienić swoje nawyki.

Koniec codziennych Instastory?

Od długiego czasu na moim fotograficznym Instagramie, prowadzę codzienne relacje na Instastory. Niestety jedyną możliwością, aby wrzucać filmy w story jest zainstalowana aplikacja na telefonie. Tego nie przeskoczę, dlatego na ten czas wszystkie relacje trafią na IGTV oraz będą dostępne na tej stronie (link tutaj).

Jak do mnie dotrzeć poza Messengerem?

Social Media to nie jedyna forma dostępnej komunikacji mamy jeszcze telefony czy smsy. Zachęcam do pisania do mnie maili (sesja@pussakbartosz.pl), będzie mi miło otrzymywać od Was wiadomości. Tym bardziej, że lubię tę formę komunikacji.

To tyle ode mnie, trzymajcie kciuki! Liczę na to, że będę robił dużo rzeczy bez social media. Pospaceruję po mieście z aparatem tworząc nowe fotografie uliczne, dokończę działanie z książką Patt Flynna i zacznę cieszyć się tym co mnie otacza! Jeżeli macie ochotę dołączyć do mojego wyzwania napiszcie mi o tym. Razem zawsze raźniej :)

Czas start!