fbpx

Fotografia Uliczna #wyzwaniebartka

Cze 24, 2019

Fotografia uliczna rządzi się swoimi własnymi niepowtarzalnymi prawami. Możemy starać się kadrować przez długi czas, a i tak jeden moment zweryfikuje wszystko. Od kilku lat staram się zagłębiać w fotografii ulicznej. Zaczynałem jeszcze w technikum, gdzie z Zenitem biegałem po ulicach Ostrowa Wielkopolskiego. Teraz uwieczniam ulice Poznania i to się chyba nigdy nie znudzi.


Przygotowałem mały film dla Was o fotografii ulicznej. Opowiem Wam o tym dlaczego warto wykonywać tego rodzaju zdjęcia i co one mi dały :)

Jeżeli materiał jest dla ciebie pomocny i uważasz, że może pomóc również innym. Udostępnij go proszę zostaw komentarz i daj sygnał bym tworzył więcej treści o Instastory i ciekawostkach dotyczących treści wideo na Instagramie :)


Fotografia uliczna, jako walka z własnymi lękami.

W fotografii ulicznej najtrudniej jest zawsze chwycić aparat i nacisnąć spust migawki, stojąc oko w oko z nieznajomym przechodniem. Jeszcze niedawno miałem ogromny lęk przed tym wyzwaniem. Miesiącami walczyłem z tym, aby przemóc wewnętrzny strach, aż pewnego dnia po prostu chwyciłem aparat i wyszedłem na ulice. Tego dnia zmieniło się wszystko, powstało wiele niesamowitych portretów, poznałem historie niezwykłych osób i co najważniejsze, odnalazłem to, czego szukałem – wewnętrzną siłę do walki z moim lękiem. Po długim czasie stwierdzam, że wszystkie blokady, wyobrażenia o tym, co może się wydarzyć tworzymy sami sobie i blokujemy się przed krokiem naprzód. Tracąc przy tym czas i otwierające się przed nami perspektywy.

Fotografia Uliczna Bartosz Pussak

Ludzie i miejsca tworzą historie naszej fotografii.

Zastanawiając się nad tym głębiej, to najwięcej emocji w fotografii oddają ludzie oraz sytuacje, w jakich ich fotografujemy. Musisz zdawać sobie sprawę, że bariera jaką Tobie uda się przekroczyć, wiele osób zatrzyma. Tym sposobem, zdjęcie jakie wykonasz będzie wyjątkowe. Często kilka słów z fotografowaną osobą tuż po zrobionej fotografii kruszy mury. Kiedy widzę inspirującą mnie sytuację, czekam, obserwuję rozwój zdarzeń i oceniam czy to ten moment, czy może chwilę jeszcze poczekać. Samo wyczucie momentu naciśnięcia spustu robi się bardziej instynktowne, po dziesiątkach, czasami setkach wykonanych przez nas zdjęć. Osobiście marzy mi się stworzenie projektu, który doceni społeczność nie tylko w kraju, ale również ta międzynarodowa. Wszystko zależy tylko od tego na ile mam w sobie samodyscypliny, by osiągnąć cel.

Jaki sprzęt do fotografii ulicznej?

Wielokrotnie czytałem, że idealnym obiektywem do tego rodzaju zdjęć jest obiektyw 50 mm. Trudno się z tym nie zgodzić, ten format naprawdę jest bliski mojemu sercu. Jednak często nie daje nam możliwości poszerzenia kadru, kiedy tego potrzebujemy. Nie ma jednej konkretnej ogniskowej do fotografii ulicznej. Ja ostatnio przechodzę zauroczenie obiektywem 35 mm. Uwielbiam tę plastykę obrazu i możliwości szerszego kadrowania. Jednak 24 mm również pozwala nam „pokazać ulicę”, umieszczając w obrazku dużo więcej detali i budując obraz danej sytuacji w szerszej i bardziej oddalonej perspektywie. Wszystko zależy od Twojego upodobania, czy lubisz być blisko dziejących się wydarzeń, czy raczej czekasz z dala i fotografujesz nie ingerując w zaistniałą sytuację.

Tryb auto, czy manualny.

Już na starcie powiem, że tryb automatyczny raczej się nie sprawdzi. Przy fotografii ulicznej często musimy mieć możliwość skupienia naszej ostrości na konkretnym obiekcie. Dodatkowo przy mocnym słońcu w trybie automatycznym, będziemy mieli dwa rodzaje zdjęcia. Te, w których widzimy sytuacje w cieniu lub te w których cienie będą zupełnie nie czytelne. W takich zdjęciach tracimy sporo detali, które mogą wzbogacać nasze kadry. Osobiście przekonuję się do trybów Av i Tv. Są to tryby, gdzie mamy priorytet przysłony lub czasu. W trybie Av ustawiamy sobie przysłonę jaka ma być „na sztywno” w naszych zdjęciach, natomiast aparat automatycznie dobiera nam ISO oraz czas naświetlania. Podobnie w Tv ustalamy „na sztywno” czas naświetlania, a aparat dobiera ISO oraz przysłonę. Jakie są tego plusy? Często dobre zdjęcie zależy od czasu naszej reakcji. Ustawianie w trybie manualnym wiąże się z nastawieniem 3 wartości ISO, przysłony i czasu, natomiast w Av i Tv ogranicza się tylko do jednej.

Ustawienie Butterfly

Przy dość mocnym kontrastowym oświetleniu, trudno dobrać odpowiednie ustawienia aparatu, tak aby zdjęcie było dobrze doświetlone w cieniach i świetle. Zdradzę Tobie taki mały trick, czyli ustawienie Butterfly. Jest ono banalnie proste. W trybie M (manualnym) ustawiasz przysłonę na F16, następnie przechodzisz do ISO i jeżeli ustawiasz je na wartości 100, czas naświetlania ustawiasz na 1/100. Jeżeli ISO ma być na poziomie 200, czas naświetlania 1/200, ISO 50, czas 1/50 itd. Proste co? Wyjdź na dwór przy mocnym słońcu, znajdź miejsce, w którym masz dużo cienia i kontrastujące z nim światło. Wykonaj zdjęcie tym sposobem zobaczysz efekty są bardzo dobre :)

#WYZWANIEBARTKA

Na koniec mam dla Ciebie małe wyzwanie. Liczę na to, że weźmiesz w nim udział. Wyjdź na ulicę swojego miasta z dowolnym aparatem czy telefonem komórkowym i wykonaj uliczną fotografie. Następnie wrzuć ją na instagram i dodaj hashtag #wyzwaniebartka, możesz również oznaczyć mój profil (@bartoszpussak_photohraphy). Tym sposobem będzie mi łatwiej odnaleźć Twoje zdjęcie. Chętnie zobaczę efekty tego, jak widzisz swoje miasto. Najlepsze zdjęcia pokażę w kolejnym artykule i filmie. Do działa świat jest Twój :)