fbpx

IGTV – najsłabsza część Instagrama.

Cze 28, 2018

Minął ponad rok odkąd rozpocząłem swoją kreatywną drogę z Instastory. Ten rok nauczył mnie bardzo dużo pokory i przyniósł nieoficjalny tytuł najlepszego Instastories w Polsce. Sprawił również, że na nowo odkryłem montaż i pionowy format wideo. Jednak gdzieś w głowie miałem taką myśl, że Instagram musi zrobić coś więcej w tym kierunku. I tak się właśnie stało, bo od tygodnia mamy IGTV i szczerze jestem pod wrażeniem! Staram się tworzyć codzienne ojcowskie filmy i poruszać w nich bliskie mi tematy. Mam w głowie kilka pomysłów jak jeszcze wykorzystać tą platformę, ale to wizja przyszłości. Na tą chwilę na IGTV mamy dość dużo słabego contentu, wydaje mi się to wynikiem poszukiwania przez użytkowników właściwej drogi, jak i nie do końca radzenia sobie z nową platformą jaką dostali. Bo nie jest to ani YouTube, ani Vimeo. Wydaje mi się, że obecnie nie jest to dość dobra strona Instagram, już tłumaczę dlaczego.

Dlaczego IGTV jest na ten moment beznadziejny?

Osobiście ubolewam, że Instagram wprowadzając możliwość dodawania 60 minut filmów zapomniał zupełnie o możliwości ich osadzenia np. na blogu. Przez to uciekam systematycznie do YouTube, gdzie wgrywam materiały, żeby móc je pokazać na blogu. Kolejną nieobecną funkcją jest możliwość tagowania, oznaczania i wrzucania lokalizacji. Zupełnie nie rozumiem dlaczego? Teraz jedynym sposobem na odnalezienie dobrego i zarazem interesującego materiału jest mozolne przedzieranie się przez czeluści IGTV. Wierzę, że to przejściowe, ale skoro w Stories są dużo większe możliwości dlaczego tych podstawowych nie ma w IGTV? Nie wiem jak to wygląda przy wrzucaniu materiałów z poziomu mobile, ale pewnie jest tak samo?

Co dobrego przynosi IGTV?

Świeżość i krok w stronę zintegrowania w jednym miejscu tego czego zazwyczaj szukamy na kilku platformach. Czy IGTV wyprze YouTube? Nie sądzę. Myślę jednak, że da materiały dużo bardziej wartościowe. W tym momencie widzę to jak takie Vimeo w ale w orientacji pionowej. Natomiast jeżeli chodzi o plusy, to bardzo podoba mi się, że w Stories pojawiła się opcja linkowania do IGTV (działa to na tej samej zasadzie co możliwość dodawania linków przez użytkowników mających więcej niż 10k obserwujących). Instagram pokazuje tym samym jak bardzo chce kierować użytkowników do swojej nowej platformy. Możliwość wrzucania filmów z poziomu komputera, to coś czego w stories nadal brakuje. Tutaj bardzo łatwo i szybko możemy dostarczyć nasz materiał odbiorcom. Oczywiście brak konieczności cięcia materiałów to kolejny plus IGTV. Wcześniej samo wrzucanie i cięcie filmów zajmowało mi grubo ponad 20 min. Pojawiają się też głosy, że podczas odtwarzania materiałów udostępnionych na FB nie odtwarza się głos w filmach. U mnie jest akurat dobrze, jednak jeżeli to globalny problem to mam nadzieję, że wkrótce się rozwiąże.

Nasuwa się pytanie co będzie dalej? Tego jeszcze nie wiem. Jednak w moim odczuciu Stories powoli będą trafiły zasięgi, a jeżeli twórcy postawią na IGTV to czeka nas codzienna dawka dobrego materiału prosto z naszych telefonów i dynamiczny rozwój platformy.