fbpx

Jak tworzyć fajne Instastory

Cze 18, 2019

Dzisiaj mam dla ciebie kilka porad o tym jak tworzyć fajne Instastory! Od ponad 2 lat robię innowacyjne Instastory i wielokrotnie opowiadałem o tym na różnego rodzaju konferencjach. Moje stories znajdziesz na Instagramie, oraz w dziale RELACJE.

Nagrywaj aparatem on daje jakość!

Namawiam Was do nagrywania Instastory aparatem lub kamerą. Osobiście nagrywam moim kompaktem Canon G7x MK I, lub lustrzanką Canon 6D. Są jednak sytuacje w których mam przy sobie wyłącznie telefon i on również daje radę. Jakie są plusy nagrywania aparatem lub kamerą cyfrową? Przede wszystkim wysoka jakość prezentowanego materiału, panowanie nad głębią ostrości i płynne rozmazywanie tego co jest za nagrywanym przez nas obiektem, daje nam to efekt zbliżony do profesjonalnych nagrań telewizyjnych. Nagrywanie na kartę pamięci sprawia, że wgranie materiałów do komputera jest dużo wygodniejsze.  Na koniec aparatem jesteśmy w stanie lepiej panować nad nagrywaniem Timelapse, wychodzą one po prostu ciekawiej.

Nie trać jakości kręć w pionie!

Nie ważne, czy nagrywasz telefonem, czy aparatem, zawsze pamiętaj pion to to co Instastory kocha najbardziej! Po pierwsze jeżeli nie masz aparatu lub telefonu nagrywającego w 4K, przy transformacji obrazu poziomego na pionowy zawsze tracisz jakość, bo obraz musi być znacząco przeskalowany. Po drugie, gdy nagrywasz w pionie wiesz dokładnie co znajduje się w kadrze i masz pewność, że pokazujesz to na czym Tobie zależy. Tym samym unikasz ogromnej pracy w postprodukcji, polegającej na kadrowaniu tego co chcesz pokazać.

Slow motion buduje klimat INSTASTORY!

Opowiadaniu historii sprzyja zmiana klimatu przedstawianych ujęć. Uwierz mi nic tak dobrze nie działa jak mieszanie zwolnionych obrazów z normalną prędkością! Odkryłem to kilka lat temu ogładzając ten klip:

Zmienna dynamika wspiera opowiadanie historii. Pamiętaj nawet mało stabilne ujęcie zwolnione do odpowiedniego poziomu, może dać nam coś absolutnie genialnego. Dlatego zastanów się dwa razy zanim usuniesz swoje nagranie.

Nagrywaj dużo, ale krótko.

Przy Instastory nagrywanie długich klipów nie ma sensu, potem i tak 95% idzie do kosza. Staraj się nagrywać krótko, ale dużo. Nagrywaj nie tylko dynamicznie, statyczne ujęcia różnego rodzaju detali są również ważne. Przykład: siedzisz w restauracji, nagrywasz biegających kelnerów, ludzi przy stołach i otaczającą cię rzeczywistość. Potem dogrywasz do tego leżące sztućce, palącą się świeczkę albo charakterystyczny detal wyróżniający to miejsce. Takie ujęcia świetnie nadają się do przebitek w postprodukcji. Uwierz, nie jeden raz ratowały mi tyłek :)

Zawsze myśl o czym chcesz opowiadać w swojej relacji.

Twórz historie! Nigdy nie zapominaj, ze nieważne jak dobre ujęcia masz nagrane, jeżeli nie opowiadają historii odbiorca tego nie zrozumie. Staraj się pomyśleć jak opowiedzianą narracją taką jaką osobiście byś chciał usłyszeć. Śledź innych, pytaj najbliższych czy ten montaż coś wnosi. Na końcu zawsze obejrzyj to co przygotowałeś.

Montuj Instastory na komputerze?

I tak i nie. Większość Instastory jakie robię montuję na komputerze i do tego również Was zachęcam. Pojawiają się jednak aplikacje takie jak YouCut, które dają fajne możliwości montażu z poziomu telefonu komórkowego. Decyzja, gdzie chcesz montować należy do ciebie.

Mam nadzieję, ze te kilka rad wprowadzi coś nowego do Twojego Instastory. Jeżeli masz ochotę się tym podzielić dodaj #mojenowestory do swoich nagrań chętnie zobaczę :)