fbpx

Jak zrobić akwarium w słoiku?

Sie 18, 2018

Po ostatnim wpisie „Jak zrobić prosty les w słoiku” muszę przyznać, że ogrom waszych pytań napędzał mnie do opisania jeszcze jednego ciekawego eksperymentu jaki udało mi się przeprowadzić.
Mowa tutaj o mini akwarium w słoiku, które po zrobieniu pozostaje praktycznie bezobsługowe.

Akwarium w słoiku, moja historia.

Cały eksperyment powstał przez przypadek. Chcę zaznaczyć na początku, że nie jestem specjalistą od akwarystyki, ciągle się uczę i popełniam różne błędy. Dlatego nie traktujcie tego wpisu jako idealną receptę na sukces.

Dobra, to teraz przechodząc do historii powstania mojego mini akwarium w słoiku. Wyglądało to tak. Jakiś czas temu rodzice napisali mi, że chcieliby założyć sobie akwarium w domu.  Z racji tego, że w moim głównym akwarium średnio raz na dwa tygodnie przycinałem rośliny z powodu ich nadmiernego wzrostu, postanowiłem odłożyć kilka szczepek roślin dla rodziców. Znalazłem słoik i wsypałam do niego resztę białego piasku kwarcowego, który znalazłem w szafie. Następnie posadziłem tam rośliny i zalałem wodą.

Minął tydzień i już wiedziałem, że rodzice jeszcze przez jakiś czas akwarium nie założą. Słoik stał sobie tak i stał, a tygodnie mijały. Z dnia na dzień wyglądał coraz gorzej. Woda była mętna i pojawiły się glony. Wszystko w środku wyglądało jak wielki zielony glut. Z obawy przed brzydkim zapachem postanowiłem zamknąć słoik i odstawić gdzieś w kąt, by czekał na swoją eksterminację. Jak pewnie się domyślacie trwało to kolejny miesiąc. Gdy już przyszedł ten dzień w którym postanowiłem ostatecznie pozbyć się słoika, zajrzałem do jego wnętrza i to co zobaczyłem zwaliło mnie z nóg. Woda była krystalicznie czysta, rośliny nadal były delikatnie pokryte glonem, ale wyglądały na zdrowe, a na ich czubkach pojawiły się nowe liście.

akwarium w słoiku bartoszpussak.plCzym prędzej postanowiłem otworzyć słoik i zobaczyć, czy zapach z wnętrza mnie nie zabije. Otworzyłem zaczepy zamknięcia, przyłożyłem nos i srogo się zaciągnąłem. W głowie miałem jedną myśl: “O Boże do łazienki jest około 10 metrów, czy w razie czego dobiegnę?”. Na szczęście okazało się, że nie będzie takiej potrzeby. Woda pachniała jak typowe akwarium i wszystko wskazywało na to, że mam do czynienia z dojrzałym zbiornikiem. Postanowiłem dolać szklankę wody z mojego głównego akwarium, by dodać jeszcze więcej pożytecznych bakterii. Wywaliłem to co zgniło i bang zamknąłem słoik, a następnie odstawiłem go na półkę.

Pierwsze życie w słoiku
Minęły kolejne tygodnie. Woda była nadal krystaliczna, a rośliny pięknie się rozwijały. Pewnego poranka, przy oglądaniu słoika moim oczom ukazała się mała istota o przezroczystej strukturze. Miała może około 3-4mm. Po chwili obserwacji zobaczyłem, że to krewetka Amano! Tylko skąd krewetka w takim zamkniętym ekosystemie? Sam jej nie wrzuciłem, a moja Natalia na pewno nie maczała w tym palców. To musiało stać się przy dodawaniu wody z głównego akwarium! Mam dość spory przyrost małych krewetek i pewnie nabrałem jedną z nich razem z wodą. Co lepsze po chwili zobaczyłem kolejną i kolejną! Trzy krewetki Amano od kilku tygodni żyły w tym zamkniętym słoiku, bez karmienia, bez opieki, ale CZAD!

Byłem w ogromnym szoku! Obecnie mija już około 5 miesięcy od założenia zbiornika, a krewetki spędzają tam myślę jakieś 3 miesiące. Żyją, rosną i żywią się glonami jakie akwarium w słoiku im dostarcza. Po tym czasie kilka razy otwierałem słoik by posadzić trochę roślin i przyciąć te, które rosną ponad wodę. Zauważyłem, że w słoiku są też mniejsze organizmy jak np. małżoraczki. To takie istoty wielkości ziarnka piasku, które biegają po dnie zjadając wszystko co zgniłe i jest mało potrzebne dla akwarium. Doczytałem, że małżoraczki są też oznaką dojrzałego zbiornika. W akwarium pojawiły się też małe ślimaki. Mam ich tu chyba ze 3 sztuki. Czytałem, że mimo wielu negatywnych opinii o ślimakach są one bardzo pożyteczne dla akwarium i gdy ich liczba się powiększa to jest to spowodowane niekorzystnymi warunkami w zbiorniku i po prostu potrzeba wsparcia by to zwalczyć. Moje od kilku miesięcy pozostają w tej stałej liczbie, co mnie cieszy.

Jak zrobić akwarium w słoiku?
Dobra, ale skoro tu jesteś to chcesz wiedzieć jak zrobić taki słoik krok po kroku. To teraz postaram się tobie w tym pomóc. Jakoś miesiąc temu założyłem drugi słoik, ale tym razem bardziej „na poważnie”. Zadbałem o odpowiednie podłoże, ciekawy wystrój i rośliny. Jest to akwarium w słoiku, które gdy już wystartuje to trafi do naszej znajomej w prezencie. Ostatnio na Facebooku wrzuciłem film z tego ile życia się w nim pojawiło. Jego przyszłość jest na tą chwilę nadal pod znakiem zapytania, ale chciałem dokładnie pokazać jak powstał.

Krok 1. Wybór słoika.
Podobno akwaria roślinne można mieć nawet w litrowym naczyniu. Jest to tylko kwestia tego, w jaki sposób dobierzemy rośliny, by rosły w takich warunkach i ich wzrost nie był zbyt szybki. Ja wybrałem zwykły słoik 4,5 litrowy z nakrętką, wiesz taki na ogórki.

Krok 2. Podłoże.
Przygotowanie podłoża to często kluczowa sprawa. Możesz kupić zwykły piasek kwarcowy i go wsypać lub zainwestować w podłoże aktywne. Jeżeli jednak nie znasz się na tym dobrze zostań przy piasku i będzie super. Bo takie eksperymenty mogą Cię kosztować wiele problemów w postaci wykwitów w akwarium.

Akwarium w słoiku bartoszpussak.plMoje podłoże składa się z trzech warstw. Na dnie jest cienka warstwa ZEOLIT GRYS AMONOWY 16-32 MM, który usuwa NO2, NO3, NH4 z wody. Następnie podłoże aktywne AQUA SOIL na bazie ziemi ogrodowej, najtańsze jakie znalazłem na Allegro. To wszystko przykrywa mała siatka wycięta z takiej prostej siatkowej gąbki do kąpieli, można ją dostać w każdym sklepie z kosmetykami. Siatka jest po to by przytrzymać grys i podłoże aktywne na dnie akwarium. Następnie całość jest zasypana prostym żwirkiem do akwarium. Podłoże zajmuje około ⅓ wysokości słoika.

Krok 3. Aranżacja.
Aby zaaranżować to akwarium kupiłem trochę skałek księżycowych i łupek do akwariów typu Malawi. Postawiłem też na mały korzeń japoński, do którego przykleiłem na Super Glue mech Christmas moss. Przez to dość fajnie i naturalnie wygląda. Z roślin wybrałem Ludwigia Mini sp. Super Red, Eleocharis Parvula, Cladophora aegagropila mech, którym okleiłem skałki oraz Alternanthera Reineckii Rosanervig jednak już widzę, że ona nie przyjęła się w słoiku. Całość starałem się zaaranżować w taki sposób, by powstało coś na kształt skalnego urwiska.

Akwarium w słoiku bartoszpussak.pl

Akwarium w słoiku bartoszpussak.pl

Akwarium w słoiku bartoszpussak.plKrok 4. Zalanie wodą.
Kiedy skończyłem z aranżowaniem słoika przyszedł moment zalania go wodą.

UWAGA! Pamiętaj by na tym etapie bardzo uważać! Wodę trzeba wlewać delikatnie, najlepiej przez cienką rurkę zgodnie z prawem Archimedesa :). Zbyt gwałtowny strumień wody podniesie wszystko co masz w akwarium i cała praca pójdzie na marne. Jeżeli masz już własne akwarium to możesz również dolać z niego do słoika szklankę wody. Wprowadzi to bakterie nitryfikacyjne i pomoże w walce z pierwotniakami. Wszystko gotowe? To odstaw słoik w jakieś jasne miejsce, ale unikaj bezpośredniego światła słonecznego i najważniejsze – uzbrój się w cierpliwość. Przed Tobą tygodnie genialnej obserwacji.

Krok 5. Obsada.
W tak małym zbiorniku jak mój nie mogę pozwolić sobie na nic więcej niż ślimaki ew. jakąś krewetkę. Jeżeli masz zbiornik np 10 litrów to krewetki są fajnym rozwiązaniem. Pamiętaj, że bez filtracji mogą pojawiać się glony. Dlatego najlepszym wyborem będą krewetki Amano na przykład w połączeniu ze ślimakiem Helmet, taka ekipa sprzątająca powinna szybko rozprawić się z glonem. Jeżeli chcesz możesz co tydzień, dwa ujmować delikatnie wody i dodawać świeżej ale odstanej min 24h.

KOSZTORYS
  • 1. Słoik 4,5l – 6 pln.
  • 2. Podłoże AQUA SOIL  – 3,30 pln /1 kg. / Zostało nawet trochę na kolejny słoik.
  • 3. Łupek do Malawi – 1,20 pln/1 kg. / Zakupiłem 2 kg. i dużo zostało.
  • 4. Skała Kamień Księżycowy – 4,50 pln/1 kg. / Wystarczyło i zostało
  • 5. Mech Christmas moss  – 6pln/5szt. / Mogłem kupić 10 szt. lekko zabrakło.
  • 6. Ludwigia Mini sp. Super Red in vitro – 4,99 pln/10szt. / Wystarczyło.
  • 7. Eleocharis Parvula in vitro – 9,98 pln/500szt. / Stanowczo za dużo myślę, że 200 szt. by wystarczyło.
  • 8. Cladophora aegagropila – 7,40 pln/ 1 kulka / Zakupiłem dwie od obklejenia skałek.
  • 9. Korzeń japoński – 8 pln
SUMA:  59,97 pln.

Wszystkie wymienione rzeczy dostaniecie na Allegro.

Cała droga do stworzenia takiego słoika była dla mnie czystą frajdą. Najwięcej przyjemności czerpałem z dekorowania wnętrza słoika oraz z obserwacji jego dojrzewania. Mogłem tylu ciekawych rzeczy się dowiedzieć w tym czasie! Gdy czegoś nie wiesz, możesz zawsze wpisać w Google swoje pytanie, lub dodać się do setek grup akwarystycznych na Facebooku. Tam są na pewno specjaliści w każdej dziedzinie. Czekam na twoje akwarium w słoiku i trzymam kciuki by się udało!

Na koniec, jeżeli pomógł Tobie ten wpis udostępnij go u siebie, to będzie dla mnie bardzo budujące! :)