fbpx

Jak zrobić prosty las w słoiku?

Maj 31, 2018

Kiedy pierwszy raz wpadłem na zdjęcie lasu w słoiku, trudno mi było uwierzyć ze to może być prawda. Żywy wycinek natury, zamknięty w szklanym naczyniu? Zacząłem mocno przeszukiwać internet i byłem zdumiony jakie to jest mało skomplikowane.

Okazało się, że mamy możliwość przygotowania takiego lasu na dwa sposoby: obsługowy i bezobsługowy. Mnie interesowała ta druga opcja, z racji tego ze jestem ostatnio dość zabiegany i trudno mi znaleźć chwile czasu dla siebie, a co dopiero na podlewanie i dbanie o las. Kupiłem słoik w supermarkecie. Kryteria były proste – musi się szczelnie zamknąć. Polecam Wam te z uszczelka i metalowym zaciskiem. Gdy już miałem słoik chwyciłem za karton i wraz z rodzina pojechaliśmy do pobliskiego lasu na łowy.

Co musisz zebrać do lasu w słoiku?

Zasada jest taka. Szukamy roślin o dość powolnym współczynniku wzrostu. Mchy są mega fajną opcją, a do tego możecie poszukać sobie w kwiaciarni jakieś rośliny dość niewielkich rozmiarów. Zbierając materiał na nasz słoik musimy pamiętać, żeby kolekcjonować wszystko z jednego obszaru lasu. Daje nam to pewność, że rośliśmy będą do siebie pasowały, ziemia będzie odpowiednia i na pewno w pewnym stopniu unikniemy niepotrzebnych komplikacji. Zbieramy glebę, ściółkę/ próchnicę, kawałki kory, patyki, kamyki dosłownie wszystko co nam się podoba i może nadać się do budowy lasu w słoiku.

las_w_sloiku_Bartosz_Pussak-26Po zebraniu wracamy do domu i przystępujemy do budowy naszego domowego lasu!

Las w słoiku – kompozycja

Zaczynamy od ułożenia odpowiedniego podłoża w słoiku. Na dno sypiemy warstwę kamieni, posłużą one do gromadzenia wody na dnie słoika, oddzielając ją od podłoża. Na warstwę kamieni możesz usypać pierwszą warstwę ziemi pobraną z lasu. Możesz również przed wsypaniem warstwy ziemi oddzielić ją siatką o dość małych oczkach np. siatką maskującą pęknięcia, używaną w budownictwie. Zapobiegnie to mieszaniu się ziemi z warstwą kamieni. Po usypaniu warstwy ziemi układamy warstwę węgla aktywnego. Możesz kupić je w aptece, pobrać ze spalonego węgla lub ogniska. Węgiel będzie pełnił rolę filtra i oczyszczał wodę. Później kolejna warstwa ziemi i na nią układamy nasze rośliny. Jeżeli chodzi o kompozycję, to mamy tutaj dość spore pole do popisu. Wszystko zależy jak duże mamy naczynie i jakich wymiarów jest otwór przez który będziemy umieszczać poszczególne elementy naszego lasu. Taki las możemy przygotować nawet w małej żarówce, skończywszy na wielkim baniaku na bimber. Jako ciekawostkę mogę Wam powiedzieć, że rekord Guinnessa długości życia takiego słoika, bez jego otwierania wynosi 50 lat!

Las w słoiku

Do kompozycji warto zebrać w lesie różnego rodzaju szyszki, male drewienka, kamyki. Możecie również poszukać suchych liści, każdy taki element sprawi, że wasz las w słoiku będzie ciekawszy.

Las w słoiku

Zamykamy słoik

Kiedy nasza kompozycja jest już gotowa, musimy dobrze nawodnić słoik. Do tego możesz użyć spryskiwacza, strzykawki lub po prostu wlać delikatnie wodę z jakiegoś naczynia. Przed zamknięciem warto wacikiem oczyścić ścianki słoika z kropli wody. Poprawi to wygląd słoika i ułatwi obserwację. Teraz pozostało już tylko zamknąć słoik i ustawić go w dość jasnym miejscu. Słoik potrzebuje dużo światła by przerabiać je na energię potrzebną do życia w słoiku. Mój ustawiony jest po stronie południowej, więc przez większość czasu wystawiony jest na bezpośrednie światło słoneczne.

Życie w lesie w słoiku

Fajnym dodatkiem do słoika są różnego rodzaju mikroformy życia. Mogą to być np larwy mącznika młynarka. Ta mała larwa przechodzi po czasie przemianę w poczwarkę, a następnie w dorosłego IMAGO Mącznika. Dzięki temu, będziecie mogli obserwować czy w słoiku wszystko działa prawidłowo. W moim od ponad 1,5 miesiąca żyje 5 larw i jedna przepoczwarzyła się już w dorosłego chrząszcza.

Muszę Wam powiedzieć, że to jest niesłychanie fajna sprawa. Uwielbiam obserwować to co się dzieje wewnątrz słoja, jak cykl życia się powoli zapętla, a rośliny rosną i mają się świetnie. To mój pierwszy słoik i podchodzę do niego dość eksperymentalnie, dlatego następny będzie na pewno wyższy i będzie miał większą średnicę.

Las w słoiku po 2 miesiącach nieotwierania

Tak wygląda obecnie mój las w słoiku. Pojawiły się nowe rośliny.m Mchy porosły i obecnie jest to prawdziwy leśny wycinek krajobrazu. To słoik testowy i wiele rzeczy ułożyłbym inaczej, jednak nie jestem ekspertem i nie mam dużego doświadczenia w jego tworzeniu. Myślę, że niedługo powstaną kolejne i nimi się również pochwalę. Ciebie zachęcam do próbowania i eksperymentowania, bo to jest niezwykła przygoda i ogrom fajnej zabawy! Mam nadzieję, że moje porady pozwolą Tobie zrobić coś wyjątkowego.