fbpx

Mój muzyczny fitness partner

Mar 2, 2014

Wiele osób jest zdania, że uprawnienie sportu to straszna nuda. Samotne kilkugodzinne treningi kojarzą się z czymś nie do przejścia. Wprowadzenie do naszych treningów muzyki to strzał w dziesiątkę!

Możemy również , namówić mamę albo kolegę czy koleżankę. Tylko czy będą zawsze wtedy gdy my mamy ochotę na sport? Z pomocna może przyjść nam coś banalnego – muzyka. To ona często podnosi mnie z kryzysu i sprawia, ze chce się ćwiczyć dalej.

Ćwiczenia z telefonem czy odtwarzaczem MP3?  Muzyka klasyczna czy demoniczne techno? Jest kilka rzeczy, na które watro zwrócić uwagę przy doborze urządzenia jak i muzyki:

1. Wygoda w trakcie ćwiczeń.
Ćwiczenie z telefonem wiąże się z dodatkowy, bagażem podróżnym. Telefon w kieszeni nie jest zbyt wygodnym rozwiązaniem. Niestety często tylko takie mamy wyjście. Sprawia on ogromny dyskomfort i czasami zniechęca do intensywniejszego treningu. Możemy trzymać go w ręce… Szczerze nie polecam. Można też zakupić dodatkowe akcesoria w postaci torebki na pas czy ramie.  Jednak z doświadczenia wiem, że to nadal mało komfortowe. Odtwarzacze MP3 są lekkie i praktycznie, nie czujemy ich w kieszeni. Są tez wersje ze specjalnym klipsem do zamocowaniu na ubraniu w miejscu najbardziej optymalnym dla rodzaju treningu.

2. Jak budować klimat
Tworząc wymarzona listę utworów, chcemy to zrobić szybko i sprawnie. Tutaj telefon typu smartfon, zdecydowanie wygrywa. Możemy to robić w każdym miejscu i zajmuje nam to kilka minut. W odtwarzaczach MP3 jest to bardziej skomplikowane. W większości modeli, musimy utworzyć listę na komputerze, po czym wgrać na urządzenie. Jak dobrać muzykę.  by trening był bardziej efektywny, a my mniej leniwi?

Kilka zasadach doboru muzyki:

• Tempo i rytm

Dobierajmy takie utwory, które pasują do wykonywanego treningu. Przy bardziej dynamicznych ćwiczeniach wybierajmy utwory o wysokim tempie, najlepiej z wyraźnie zaznaczonym rytmem. Przy mniej intensywnym idealnie zajęciach (np. joga), idealnie sprawdzają się składanki tylu chillout.

• Znane = lubiane

Wybieraj utwory, które są rozpoznawalne i potrafisz zaśpiewać je od początku do końca. Takie kawałki zawsze wprowadzają nas w dobry trans i trening staje się o wiele bardziej efektywny.

• Nasi idole to nasze zwycięstwo

Utwory, które kochamy i możemy słuchać w kółko sprawią, że zapomnimy o zmęczeniu i będziemy mogli osiągnąć jeszcze więcej. Warto takie kawałki ustawiać pod koniec treningów, bo właśnie wtedy potrzebujemy największego kopniaka!

3. Aplikacje które zmieniły moje sportowe życie
Gdy odkryłem takie aplikacje jak Deezer czy Spotify w wersji mobilej, zmieniło się wszystko. Dały mi one dostęp do praktycznie każdego znanego wykonawcy świata z poziomu telefonu. Mogę grupować utwory w playlisty i zapisywać je w telefonie, przez co nie muszę używać połączenia internetowego podczas ćwiczeń. Aplikacje dają nam tez gotowe playlisty, dostosowane do rodzaju treningu intensywności, a nawet aktualnego nastroju. Miedzy innymi te funkcje i możliwość sprawiły, ze telefon jest moim nierozłącznym sportowym partnerem.

Podsumowując
Na początku ciężko ćwiczy się w samotności i ciszy, wieje nudą. Wprowadzając muzykę możemy tylko zyskać! Do słuchania muzyki w trakcie treningu, stawiam na Smartfona. Mam pełna dowolność w wyborze utworów, przez co treningi rzadko się nudzą. Muzykę dobieram w drodze na siłownie lub przy kawie w restauracji. Odtwarzacze MP3 są fajne, ale to chyba już za mało. Muzyka zawsze wpływa pozytywnie na nas i dodatkowo nas motywuje. Dlatego ćwiczcie przy niej. Czas będzie mijał szybciej, a chęci Was nigdy nie opuszczą.

Jako bonus, moje ulubione listy w trakcie biegu:
Workout – idealne do biegania:

Zen – idealne na wyciszenie:

Album przy którym ostatnio biegam:

Czytaj także:
Zostaw sadło przed latem. Bieganie to idealny sposób!
Kolka – zmora początkującego biegacza