Pierwsze miesiące rozwoju dziecka, oczami taty.

Cze 28, 2015

Dziś trochę bardziej o moich ojcowskich obserwacjach rozwoju Amelki. Rozwój dziecka w pierwszych miesiącach życia jest zaskakujący! Potwierdza się również opinia, że ja jako rodzic nie widzę jak bardzo zmienia się moje dziecko, dzięki bogu są zdjęcia i filmy. W pierwszych tygodniu robiłem około 50 fotek dziennie, teraz już jest spokojniej 3-4 i wystarcza. Trzeba się troszeczkę opanować bo nie ma gdzie tego magazynować :)

Postanowiłem przygotować sobie małą listę i według niej opisać Wam co się ciekawego działo.
[bsf-info-box icon_size=”32″ title=”Miesiąc 1 – etap „Co ja tu robię„” title_font_size=”20″ desc_font_size=”16″ desc_font_line_height=”22″ title_font_color=”#cd244b”]
[/bsf-info-box][interactive_banner_2 banner_desc=”- mała praktycznie nie reagowała na otoczenie, błądzi oczkami ale mało widzi
– główka była bardzo wiotka i trzeba mocno uważać na to by się nie wygięła.
– tulenie i lulanie do snu to obowiązkowa część dziennego planu
– jedzenie albo mały terror w domu :)” banner_image=”3464|https://bartoszpussak.plwp-content/uploads/2015/06/smoczek.jpg” banner_style=”style1″ banner_color_desc=”#020000″ banner_color_bg=”#ededed” image_opacity=”0.8″ image_opacity_on_hover=”0.3″ enable_responsive=”yes” responsive_min=”768″ responsive_max=”900″]
[bsf-info-box icon_size=”32″ title=”Miesiąc 2 – etap „Ooo coś tam się rusza i gada!„” title_font_size=”20″ desc_font_size=”16″ desc_font_line_height=”22″ title_font_color=”#cd244b”]
[/bsf-info-box][interactive_banner_2 banner_desc=”- komfort psychiczny naszego życia znacznie się polepszył
– poranne przeciąganie i prostowanie rączek
– Amelka praktycznie trzymała główkę
– poranne rozmowy z pluszowymi przyjaciółmi
– pierwsze grymasy/ uśmieszki” banner_image=”3459|https://bartoszpussak.plwp-content/uploads/2015/06/amela1.jpg” banner_style=”style1″ banner_color_desc=”#ffffff” banner_color_bg=”#ffffff” image_opacity=”0.8″ image_opacity_on_hover=”0.1″ enable_responsive=”yes” responsive_min=”768″ responsive_max=”900″]

Pierwsze miesiące bywają ciężkie. Trudno mówić tutaj o jakiejś prawidłowości rozwoju dziecka, bo każde jest inne. Psychicznie jednak rodzice dostają mocno w kość, przynajmniej przez pierwsze tygodnie życia dziecka. Spokojnie! Szybko budujemy symbiozę i zacieśniamy więź emocjonalną z maluchem.

W pierwszym miesiącu trochę bałem się, że coś źle zrobię, gdzieś źle chwycę i mała zapłacze. Oczywiście moje obawy były mocno przesadzone, gdy chwytasz swoje dziecko, wiesz dokładnie jak to zrobić i czujesz się pewnie. Dlaczego? Nie ma pojęcia. Tak po prostu jest.

Ile dziecko powinno jeść?

Po przyjeździe do domu największą zagadką było to ile mała powinna jeść, by czuła się najedzona. To też samo przychodzi, bo Amelka szybko się upominała o swoje porcje mleka głośnym płaczem (średnio co 3h piła 60ml mleka – Amelka była karmiona mlekiem sztucznym). Teraz już tego robić nie musi, je systematycznie co 3-4h, a gdy zgłodnieje wcześniej daje nam znać :)

Trzymanie główki

Amelka od pierwszego miesiąca była dość silna i dźwigała całkiem mocno głowę. Pamiętam, że przy kąpaniu kiedyś moja Natalia mówi: „Patrz ona już trzyma głowę możesz ją podnosić tylko za paszki!”. Asekuracja jest konieczna zawsze. Nawet teraz, gdy leżąc na brzuchu, wygina się w łuk i patrzy na sufit, to na rękach trzymam mocno plecy by się nagle nie wychyliła.

Zaraz po pierwszym miesiącu, gdy kładliśmy ją na brzuchu jej głowa pięła się do góry Mimo, że początki były bardzo trudne i przynosiły w 90% płacz, to teraz jest uśmiech i nie zła zabawa :)

Pierwsze dźwięki

Od pierwszego miesiąca Mela wydawała śmieszne dźwięki, gdy ją zaczepiałem, gdy czegoś chciała albo coś było nie tak. Najbardziej wyczekiwany przeze mnie był jednak śmiech. Pojawił się w połowie 2 miesiąca, spontaniczny rechot, który każdego powala na kolana. Amelka śmieje się całym ciałem – oczami, polikami, rączkami i nóżkami. Łatwo jednak przechodzi ze stanu euforii w niezłą złość. Tutaj nie jestem przekonany, czy to normalne, czy po prostu mam do czynienia z małą kobietą :)

[ultimate_heading spacer=”line_only” line_height=”1″ spacer_margin=”margin-top:20px;margin-bottom:20px;”]
[/ultimate_heading]

Mimo tak wielu obaw już tęsknię za tymi pierwszymi miesiącami życia Amelki. To są miesiące gdzie się poznajemy, uczymy się siebie i umacniamy więź ojciec – córka.

W tym czasie naprawdę dużo się dzieje. Układamy na nowo swoje życie, zmieniamy podejście do wielu spraw. Przechodzimy proces bezpowrotnej przemiany wewnętrznej, stając się odpowiedzialnym rodzicem i nauczycielem przed którym ogromna lekcja pokory.