fbpx

WWDC14 – najlepsza konferencja, jaką widziałem od premiery iPhona

Cze 2, 2014

WWDC to konferencja, na którą co roku, niecierpliwie czekam. Nie tylko z powodu premiery nowych produktów. Strasznie lubię tą atmosferę i profesjonalizm osób występujących na scenie. Tegoroczne WWDC to prezentacja, jakiej dawno Apple nie zrobiło.

iPhone 6 – jeszcze poczekamy
Niestety, pewnie wielu z pasjonatów telefonów z jabłkiem ubolewa, sam  liczyłem na jego premierę. Czuję, że przełożenie premiery wiąże się z czymś bardzo ważnym dla polityki Apple, albo z tym, że coś poszło nie tak. Zresztą mało istotne to w tym momencie, bo mamy nowy system OS X Yosemite!

OS X Yosemite

OS X Yosemite

OS X Yosemite – nowy, elegancki system od Apple
Mam nowy system o płaskim dizajnie, zbliżonym do iOS7. Daruje sobie szczegóły, odnośnie wszystkich funkcji, jakie zawierać będzie nowy system operacyjny Apple. Skupie się bardziej na tym co mnie totalnie położyło i czułem ciarki na plecach. Przede wszystkim AirDrop działające pomiędzy wszystkimi urządzeniami! Na to chyba wiele osób czekało i tego również mi brakowało w dotychczasowym systemie, nareszcie będzie można wymieniać się plikami pomiędzy urządzeniami, bez irytującego załączania ich w mailu. iCloud Drive to kolejny krok do ułatwienia mi życia. Fajne jest to, że maile będzie mógł ważyć nawet do 5GB i przejdzie przez zabezpieczenia poczty. Dropbox dotychczas był fajnym rozwiązaniem, ale jeżeli mam coś zintegrowane w systemie dlaczego z tego nie korzystać?

Jak dla mnie płaski design sprawdza się na większym ekranie.

Jak dla mnie płaski design sprawdza się na większym ekranie.

Zapomnij o tym gdzie masz telefon, dzwoń z Maca lub iPada
To jest genialne! Możliwość dzwonienia i odbierania połączeń, w moim przypadku, z poziomu iPada albo iMaca! Ile razy irytowałem się, że zostawiłem telefon poza zasięgiem moich ramion, a muszę odebrać ważny telefon! Teraz chyba w ogóle nie ruszę się od kompa :) Poprawione zostało również używanie HotSpot’u w telefonie, teraz niewymagane jest autoryzowanie, to ciągle wpisywanie hasła było męczące.

Mobilność ponad wszystko
Na koniec zostawiłem sobie Handoff, intuicyjne i w pełni automatyczne  przełączanie aktualnej pracy pomiędzy urządzeniami Apple. Chodzi tu o pisanie maili, przeglądanie stron itp. Jeżeli przeglądasz coś na komputerze lub np. piszesz maila, a musisz szybko wyjść z domu, jednym kliknięciem przenosisz się na telefon, gdzie czeka na ciebie dokładnie to co zacząłeś wcześniej robić. Brzmi skomplikowanie, ale w praktyce wydaje się bardzo proste, dla mnie to jest skok w przyszłość.

Często robię notki w tramwaju albo w drodze do sklepu, potem przychodzę do domy i wysyłam je na iMaca, tracąc cenny czas. Od teraz koniec z tym! Witaj nowy świecie, czas na swobodę i ergonomię!

Swift – nowy język programowania
Druga cześć konferencji była poświęcona ściśle deweloperom. Zaprezentowano nowość dotyczące SDK, gdzie główną rolę pełnił nowy język programowania Swift. Tutaj nie będę się rozpisywał gdyż to nie moja bajka, ale chętni na pewno znajdą na kilka godzin masę informacji w mediach.

 

Nowy system iOS 8

Nowy system iOS 8

iOS 8
W trakcie konferencji mogliśmy również zobaczyć prezentacje nowego systemu iOS8 na urządzenia mobilne. Dużo zmian nie będzie, choć pewnie do jesieni pojawi się tego więcej. Na razie główne zmiany to nowy Spotlight, Mail, inteligentny system pisania wiadomości, poprawiono również zdjęcia i dodano Health, które ma być przełomem w dziedzinie aplikacji odpowiedzialnych za zdrowie. Fajną funkcją może być Family Shareing, dzięki któremu będziemy mogli dzielić się z bliskimi muzyką, filmami, zdjęciami, a nawet śledzić ich położenie.

To była typowo deweloperska konferencja nie da się ukryć, ale przyniosła wiele zmian. Niestety musimy na nie poczekać do jesieni, dobrą wiadomością może być to, że systemy będą w pełni darmowe.