fbpx

Jak zrobić zdjęcie do dokumentu w domu

Lip 16, 2019

Czy zdarzyło ci się, że pilnie potrzebujesz zdjęcia do paszportu, dowodu osobistego, czy też innego dokumentu, ale w pobliżu nie ma osoby, która mogła by je wykonać? Jako zawodowy fotograf codziennie odbieram telefon pod tytułem: “Dzień dobry, czy wykonuje Pan zdjęcia dyplomowe?”, “Czy zrobię u Pana zdjęcie legitymacyjne?”. O tym, że potrzebujemy zdjęcie do paszportu, czy dowodu osobistego zawsze przypominamy sobie na ostatnią chwilę. Taka wizyta u fotografa to zwykle koszt około 20 pln lub nawet więcej. Dlatego dzisiaj przygotowałem dla Ciebie mini poradnik, w którym pokażę w jaki sposób wykonać zdjęcia do dokumentów samemu w domu i zapłacić za nie mniej niż 2 złote.

Zdjęcie do dokumentu wytyczne.

Jak pewnie wiesz, zdjęcia do dokumentów mają swoje wymaganie tj. rozmiar, sposoby kadrowania, dozwolona mimika twarzy itp. Wszystkie zasady w jaki sposób wykonać takie zdjęcie znajdziesz na stronie obywatel.gov.pl i pozwólcie, że ja nie będę się tutaj o tym rozpisywał. Na stronie są opisane wytyczne jakimi musisz się kierować przy tego rodzaju fotografii.  Niczego się nie bój, to naprawdę nic trudnego i nic skomplikowanego.

Co będziesz potrzebował do wykonania zdjęcia:

  • Aparat / telefon komórkowy,
  • statyw/ ew. osobę pomoże Tobie wykonać tą fotografię,
  • krzesło z niskim oparciem lub taboret,
  • biała ściana lub prześcieradło na tło,
  • najlepiej jasne pomieszczenie z oknem dające nam dość dużą ilość światła,
  • opcjonalnie kawałek białej kartki lub lampę ze światłem z barwą dzienną.

Budujemy mini studio do zdjęcia

Już czas, aby wykonać nasze mini studio w domu. Szukaj miejsca blisko okna, najlepiej tak, aby światło wpadało centralnie na twoją sylwetkę i twarz. Ważne, żeby zdjęcie było wykonane na jednolitym tle tj. białej ścianie lub białym prześcieradle. Przygotowałam mini schemat ustawienia, powinien ułatwić Tobie wizualizację tego jak wszystko prawidłowo ustawić.

schemat_studia_foto

Jeżeli posiadasz wolną białą ścianę, ustawiasz około 0,5 do 1 m od niej siedzenie. Następnie przed siedzeniem stawiasz statyw na aparat, ewentualnie prosisz znajomego/ mamę, tatę o pomoc w wykonaniu fotografii. Możesz również wykonać selfie telefonem. Pamiętaj jednak, żeby ustawienie ciała (barki, szyja, głowa) na zdjęciu wyglądały na proste. Nie możesz ich zbytnio przesuwać. Pisałem już o tym, ale to bardzo ważne! Pamiętaj, że ważne jest to, aby wszystkie zalecenia ze strony obywatel.gov.pl zostały spełnione. Jeżeli zdjęcie wykonujesz samemu to może być trudniej poprawnie wykadrować swoją sylwetkę. Możesz na krześle usadzić jakiś przedmiot, który posłuży Tobie jako wzór do kadru i w ten sposób będziesz mógł ustawić ostrość i zobaczyć odkąd zdjęcie będzie wykadrowane. Zawsze wykonaj zdjęcie próbne, ono pokazuje dokładnie jak wyglądać będzie kadr.  Dobrym wyjściem będzie złapanie ostrości aparatem, a następnie przełączenie go w tryb manualnego ustawienia ostrości. Unikniesz wtedy sytuacji, że zostanie zrobione nie ostre zdjęcie. Zwracaj uwagę na swoje emocje takie jak uśmiech czy dziwna mina. Na zdjęciu musisz zachować pełną powagę. Pozostaje wykonać kilka zdjęć i przejść do przygotowania pliku.

Przygotowanie zdjęcia do druku.

Nasze zdjęcie dokumentowe musi zostać odpowiednio przygotowane na komputerze. Do tego posłużymy się darmowym programem Gimp (możesz go pobrać w tym miejscu – link). Jeżeli posiadasz już inny program tj. Photoshop możesz zrobić wszystko analogicznie do tego, co pokazuję w instrukcji. Finalnie potrzebujemy jednego zdjęcia najlepiej 15×20 cm, ponieważ zmieści ono dużo pojedynczych zdjęć dokumentowych. Jest to format jaki bez problemu natychmiast wydrukujemy sobie np. w drogerii Rossmann i otrzymamy z niego około 15 sztuk zdjęć. Zdjęcie do dokumentu np. paszportowego musi posiadać wymiary 35 x 45 mm (szerokość x wysokość). W tym celu wykonane wcześniej zdjęcie musimy przeskalować i poprawnie wykadrować. Po wykadrowaniu zdjęcia w Gimpie tworzymy projekt pod wymiar zdjęcia 15×20 cm w 300 dpi. Nanosimy na niego siatkę z lini pomocniczych. Linie umieszczamy w kolumnach co 35 mm, oraz w rzędach co 45 mm. Po wykonaniu tej czynności nasz projekt będzie wyglądał następująco:

PROJEKT SIATKI

Taka drobna rada ode mnie: siatkę najlepiej odsunąć delikatnie od brzegów projektu, tak aby przy druku maszyna nie ucięła nam niepotrzebnie brzegów naszych zdjęć. Następnie wklejamy nasze przeskalowane zdjęcie dokumentowe do projektu i duplikujemy zdjęcie (ctrl+c – kopiuj/ ctrl+v – wklej) i po każdym duplikowaniu zdjęcia, przesuwamy je w naszej siatce w poziomie. Kiedy mamy już pierwszy rząd zdjęcia ( 5 szt. obok siebie), przechodzimy do kolejnego rzędu i powtarzamy czynność do momentu, kiedy przestrzeń siatki się wypełni. W ten sposób stworzyliśmy siatkę wyglądającą tak: 

PROJEKT SIATKI ZE ZDJĘCIAMI W GILMP

Plik ze zdjęciami zapisujemy jako .jpg lub .png i kopiujemy na pendrive lub dowolny nośnik na którym zaniesiemy zdjęcie do druku. 

Wydruk zdjęcia do dokumentu.

Jeżeli posiadasz w domu drukarkę obsługującą papier fotograficzny możesz je wydrukować samemu. W innym przypadku zdjęcie możesz wysłać do fotografa lub iść do maszyn drukujących fotografie na miejscu tzw. wywoływanie natychmiastowe. Wydruk takiego zdjęcia, to koszt około 2 pln. W przeliczeniu na jedno zdjęcie dokumentowe. daje nam to jednostkowy koszt wydruku w wysokości 0,13 gr/ szt..

Gotowe! Wykonałeś samodzielnie zdjęcie do dokumentu

Brawo! Dokonałeś tego samodzielnie. Fajne uczucie, co? W ten sposób możesz wydrukować sobie zdjęcia najbliższych osób do portfela, zdjęcia do legitymacji, dowodu osobistego czy paszportu. Wszystko zrobisz w domu bez drogiego sprzętu i będziesz miał z tego ogromną frajdę. 


Jeżeli ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny, udostępnij go lub napisz mi w komentarzu jak poszło Tobie tworzenie takich fotografii.  

Zapraszam również na mój kanał YouTube, gdzie znajdziesz więcej podobnych materiałów.